Czy rzeczywiście rak boi się badań?

Żeby pokonać nowotwór należy się badać. Badania profilaktyczne mogą pomóc wykryć nowotwór w jego wczesnej fazie oraz zwiększają szanse na wyleczenie.

Niektóre nowotwory rozwijają się w ciele latami dając nieswoiste objawy, nie mniej jednak monitorowanie własnego ciała daje nam szanse na zdrowe i długie życie. Poniżej przedstawiamy podstawowe badania, które bardzo często dają nam możliwość oceny ogólnego stanu zdrowia oraz dają pogląd na obecność nowotworu.

Poza drogimi i specyficznymi badaniami z planu nie schodzą podstawowe i najprostsze badania, takie jak: morfologia krwi, badanie per rectum, USG czy RTG poszczególnych elementów ciała. Kobiety powinny raz do roku robić cytologię oraz inne badania ginekologiczne np. USG narządów płciowych i piersi. Oprócz tego ważne jest samobadanie piersi wykonywane raz w miesiącu po menstruacji. Mężczyźni natomiast powinni robić raz do roku RTG klatki piersiowej (głównie palacze) oraz badanie per rectum.  Nie należy również zapominać o samobadaniu jąder minimum raz na pół roku.

Nie zapominajmy jeszcze o samobadaniu skóry. Oglądajmy skórę minimum raz do roku i obserwujmy czy pojawiło się coś nowego lub czy dotychczasowe znamiona, w tym pieprzyki nie zmieniły kształtu i wielkości.

W profilaktyce antynowotworowej nie mniej ważne jest oglądanie narządów od wewnątrz. Badania endoskopowe polegają na wprowadzeniu do organizmu giętkiego instrumentu, który zakończony jest kamerą. Badanie umożliwia również pobranie wycinków do dalszej analizy. Do endoskopii zaliczamy:

– gastroskopię (narząd badany- żołądek)

– kolonoskopię (narząd badany- jelito grube)

– ureteroskopię (narząd badany- pęcherz)

– kolposkopię (narząd badany- pochwa)

– laryngoskopię (narząd badany- krtań)

Coraz częściej stosuje się badania na markery nowotworowe. Są to substancje chemiczne o zróżnicowanej budowie, które wytwarzane są w tkankach organizmu. Jeżeli w naszym organizmie pojawi się nowotwór, ilość tych komórek znacznie wzrasta. Komórki te przedostają się do krwi i krążą wraz z nią po całym organizmie. Należy pamiętać, że nie tylko sama obecność komórek nowotworowych ma znaczenie, ale bardziej ich ilość jeśli norma została przekroczona. Pamiętajmy również, że podwyższony wynik nie zawsze oznacza obecność nowotworu. Podwyższony poziom może być związany z poważnym stanem zapalnym niektórych narządów wewnętrznych np.: trzustki, nerek czy wątroby.

Markery nowotworowe bardzo często bada się, jeżeli u pacjenta w najbliższej rodzinie wystąpił nowotwór i jego występowanie może mieć podłoże genetyczne.