Czym jest rak piersi?

Rak piersi to nowotwór złośliwy, który powstaje z komórek gruczołu piersiowego oraz daje przerzuty do węzłów chłonnych lub do narządów takich jak: wątroba, kości, płuca.

Ze wszystkich nowotworów występujących u kobiet, rak piersi występuje najczęściej, stanowi nawet 23% wszystkich nowotworów. Nowotwór ten występuje głównie u kobiet mieszkających w krajach dobrze rozwiniętych: w USA, Australii i Europie Zachodniej. Najniższą ilość zachorowań odnotowuje się w Azji i Afryce.

Przyczyny powstawania raka piersi nie są szczegółowo rozpoznane, jednak możemy wymienić kilka czynników, które mogą mieć wpływ na jego rozwój:

– płeć ( zachorowalność na ten typ nowotworu dotyczy głównie kobiet, u mężczyzn są to pojedyncze przypadki )

– wiek kobiety ( większość zachorowań występuje głównie po 50. roku życia)

– czynnik dziedziczny ( lekarze oraz naukowcy uważają, że ok. 10% zachorowań na raka piersi ma podłoże genetyczne)

– obecny styl życia ( na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy są zgodni, że częstość występowania tego typu nowotworu może mieć również związek z nadwagą oraz z nadmiernym spożywaniem tłuszczów )

– zmiany hormonalne ( głównie antykoncepcja doustna, może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi )

– inne nowotwory (wystąpienie w przeszłości innych nowotworów trzykrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi)

Wczesne objawy raka piersi są czasem trudne do wykrycia. Zwykle guzek jest wyczuwalny dopiero, gdy jego średnica osiągnie ok. 1 cm. Dzięki badaniom USG guzki mogą być wykryte bardzo wcześnie. Większość guzów występuje w górnej bocznej części piersi, rzadziej w dolnej wewnętrznej części.

Z częstych objawów raka piersi możemy wymienić:

– wyciek z brodawki

– asymetria sutków

– owrzodzenie i wciągnięcie brodawki

– bóle bez konkretnych przyczyn

– pieczenie brodawki

Podstawą diagnostyki raka piersi są głównie metody mikroskopowe. Do pozostałych metod diagnostycznych zaliczyć możemy:

– wywiad lekarski

– mammografię

– ultrasonografię ( która może być uzupełniona o elastografię, dzięki której nie tylko wykrywa się guz, ale również sprawdza czy jest zmianą łagodną czy złośliwą. Guz nowotworowy w elastografii jest twardszy i pokazany w kolorach niebiesko-zielonych na monitorze, natomiast guz łagodny jest miękki, koloru zielono-żółtego )

– rezonans magnetyczny

– 3 rodzaje biopsji ( cienkoigłowa, gruboigłowa oraz mammotomiczna )

– wycinek chirurgiczny guza oraz badanie komórek wydzieliny z brodawki.

W celu sprawdzenia zaawansowania nowotworu oraz ewentualnych przerzutów badania rozszerzane są o: RTG klatki piersiowej, tomografię komputerową ( klatki piersiowej, jamy brzusznej i mózgowia), scyntygrafię kości.

Jedną z podstawowych metod leczenia jest chirurgiczne wycięcie guza. W celu zniszczenia mikroprzerzutów, które mogą się pojawić jest hormonoterapia, chemioterapia oraz radioterapia. Jeżeli istnieje taka możliwość stosuje się leczenie oszczędzające pierś. Polega ono na usunięciu guza z odpowiednim marginesem. Ostatnią metodą leczenia raka piersi jest amputacja piersi (mastektomia). Zabieg ten polega na usunięciu całej piersi wraz z kompleksem otoczka- brodawka. Inną formą amputacji jest usunięcie tkani gruczołowej z pozostawieniem skóry i brodawki. Stosowane są również amputacje: według matody Maddena, Pateya czy Halsteda.

Według doc.dr hab.med. Macieja Krzakowskiego najważniejsze jest wczesne rozpoznanie oraz właściwe pierwsze leczenie. Należy pamiętać, że od momentu powstania nowotworu, nowotwór uwalnia swoje komórki do ukł. krążenia.

Rekonstrukcja piersi- jedną z metod rekonstrukcji piersi jest wszczepienie plastikowego woreczka- ekspandera, który wypełnia się solą fizjologiczną do określonej objętości. Później ekspander zastępowany jest protezą. Drugą stosowaną metodą jest odtworzenie piersi z tkanek własnych. Tkanki pobierane są głównie z płatów mięśnia płaskiego brzucha. Jest to długi i skomplikowany zabieg.