Czynniki warunkujące wystąpienie nowotworów

Ogólnie mówiąc, nowotwory powstają w wyniku uszkodzenia komórek.
W momencie gdy komórki zaczynają zachowywać się inaczej niż dotychczas, zaczynają rosnąć, mnożyć się i rozprzestrzeniać, możemy mieć do czynienia z nowotworem.
Komórki, które mają tendencję do szybkiego wzrostu są komórkami nowotworowymi.

Głównymi czynnikami powodującymi powstawanie nowotworów są:

  • palenie tytoniu (ok. 90% zachorowań na raka płuc powodowanych jest paleniem papierosów, dym papierosowy zawiera wiele składników kancerogennych)
  • otyłość związana z niewłaściwą dietą ( powoduje ok. 30% nowotworów; głównym winowajcą są tłuszcze, sól kuchenna, alkohol, cukier, niektóre dodatki oznaczane symbolem E)
  • nadużywanie alkoholu ( jest częstą przyczyną powstawania nowotworów jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani, żołądka i wątroby)
  • zanieczyszczenie środowiska, w tym spaliny
  • nadmierne opalanie (UVA i UVB powoduje czerniaka, który staje się coraz powszechniejszy. Należy zwrócić również uwagę na promieniowanie rentgenowskie)
  • przypalone i smażone potrawy
  • geny ( o genetycznych przyczynach możemy mówić jeżeli ten sam nowotwór wystąpił wielokrotnie w rodzinie. Dotyczy to przede wszystkim raka piersi, jajnika czy nowotworów przewodu pokarmowego)
  • niedobór enzymów trawiennych (mogą mieć one rolę w kontrolowaniu prędkości podziału komórek, enzymy mają działanie przeciwzapalne)
  • stres (najprawdopodobniej zwiększa zapotrzebowanie na substancje odżywcze, w związku z tym zamiast je uzupełniać, ludzie pod wpływem stresu pocieszają się jedzeniem „śmieciowym” oraz alkoholem i kawą- które są znakomitym podłożem dla powstawania nowotworów)
  • za duży poziom kwasów (optimum to pH ok. 7,36)

Każdy z nas chce zdrowo dożyć starości, doczekać wnucząt, dotrwać do emerytury. Jednak rzadko zdarza się, abyśmy zastanawiali się nad tym co powoduje raka, jak go uniknąć, co my ludzie możemy zrobić, aby uniknąć choroby.

Tak więc jak dowiedli Brytyjczycy, nadwaga, alkohol, palenie tytoniu oraz słońce i solarium są bardzo często bezpośrednimi przyczynami zachorowań na nowotwory. Oczywiście nasze osobiste predyspozycje, nasza genetyka również odgrywają swoją rolę w procesie zachorowania. Jednak jeśli by połączyć geny, osłabienie organizmu pracą, przemęczeniem, obniżoną odporność i np. picie alkoholu wówczas ryzyko wystąpienia nowotworu jest o 40% większe.

Proces powstawania raka oraz jego rozwoju w naszym organizmie, bardzo często jest długotrwały. Od momentu powstania guza do jego ujawnienia w postaci objawów może minąć od kilku miesięcy do kilkunastu lat.

Biorąc pod lupę np. otyłość jako główny czynnik rakotwórczy , możemy wyciągnąć bardzo ciekawe wnioski. Osoby otyłe są bardziej podatne na zachorowania na cukrzycę, choroby krążenia jak również na nowotwory. Wszystko to za sprawą zanieczyszczonego organizmu toksynami z niezdrowego jedzenia ( fast foodów) otłuszczeniem wątroby,jelit, serca. Osoby otyłe również mają problem z poruszaniem się co stanowi dużą przeszkodę np. w uprawianiu sportu. Z poprzednich artykułów wiemy jak ważna jest aktywność fizyczna w profilaktyce raka. Przeprowadzone badania dowiodły, że otyłe kobiety kilkukrotnie częściej zapadają na nowotwory piersi, macicy, okrężnicy aniżeli szczupłe.

Analizując kolejny czynnik rakotwórczy jakim jest alkohol, warto zaznaczyć, że regularne spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, wątroby, raka piersi. Alkohol po spożyciu musi się zmetabolizować w naszym organizmie. Podczas tego procesu dochodzi do wydzielania aldehydu octowego, który może uszkadzać nasze DNA i prowadzić bezpośrednio do zachorowania na nowotwór.

Udowodniono, że jednym z czynników rakotwórczych mogą być wirusy. Około 18% zachorowań na świecie to zachorowania z przyczyn wirusowych lub bakteryjnych. Naukowcy pobrali materiał od kobiet chorujących na raka piersi. U większości z nich wykryto wirus HPV. Daje to powód do zastanowienia jak niebezpieczny jest ten wirus… 90% chorych na raka wątroby ma stwierdzonego aktywnego wirusa typu B ( HPV).