Hipertermia w leczeniu nowotworów

W poszukiwaniu nowych sposobów na walkę z nowotworem, warto sięgnąć również do metod, które były użytkowane już w starożytności. Okazuje się, że wywołanie gorączki lub też miejscowe podgrzanie ciała może sprawić, że leczenie raka będzie o wiele efektywniejsze, a jednocześnie pacjent będzie żyć dłużej niż przy wykorzystaniu wyłącznie konwencjonalnych, szeroko znanych sposobów. Właśnie dlatego hipertermia stała się metodą komplementarną w walce z najróżniejszymi rodzajami nowotworów i jednocześnie kolejną nadzieją dla chorych.

Warto zacząć od tego, czym właściwie jest hipertermia w leczeniu raka. Zaznacza się przede wszystkim, że nie jest to samodzielna metoda, czyli nie stosuje się jej jako alternatywy dla obecnej terapii, którą leczony jest chory. Jest to uzupełnienie wdrożonej już chemioterapii, radioterapii czy też immunoterapii, która ma jednocześnie wzmocnić ich działanie. Generalnie rzecz ujmując, polega na zwiększeniu temperatury ciała. Wyróżniamy dwa rodzaje hipertermii:

  • miejscową – w tym wypadku podgrzaniu zostaje poddane tylko konkretne miejsce, w którym znajduje się guz. Zamiana nowotworowa podgrzewa się do temperatury sięgającej nawet 42°C;
  • całego ciała – jak sama nazwa wskazuje, całe ciało poddawane jest działaniu wysokiej temperatury. W efekcie tego następuje zwiększona aktywność całego systemu immunologicznego i ciało silniej walczy z komórkami nowotworowymi.

Należy w tym momencie zaznaczyć, że terapia ta nie powoduje niszczenia zdrowych komórek w organizmie ludzkim. Wysoka temperatura sprawia z kolei, że zmiany nowotworowe stają się lepiej widoczne dla całego systemu odpornościowego i organizmowi jest je łatwiej zwalczać. To jednak nie jedyne zalety tej metody. Podgrzanie organizmu może również poprawić metabolizm oraz uśmierzyć ból chorego, a to często równie ważne w walce z tak poważną chorobą, jaką jest nowotwór.

Jak jednak wygląda cały zabieg hipertermii? Przede wszystkim, jest on stosunkowo krótki. W przypadku hipertermii miejscowej mowa tutaj o czasie od czterdziestu pięciu do sześćdziesięciu minut. Z kolei pojedynczy zabieg hipertermii całego ciała zajmuje od trzech do czterech godzin. Ważne również, że przy pacjencie cały czas jest wykwalifikowana, odpowiednio przygotowana merytorycznie pielęgniarka, która w razie potrzeby udzieli niezbędnej pomocy. Co więcej, również ciepłota ciała monitorowana jest stale przez specjalistyczną sondę temperaturową. Dodatkowo chory przebywa pod stałym nadzorem EKG, mierzone jest również ciśnienie krwi, tętno oraz utlenowanie krwi. Również przed samym zabiegiem wykonywane są takie badania jak choćby spirometria, EKG zwykłe oraz wysiłkowe, oznaczenia enzymów sercowych, układu krzepnięcia krwi czy elektrolitów. Dzięki temu lekarz specjalista zlecający takie badanie ma pewność, że chory na pewno jest dość silny, by znieść tak duże podwyższenie temperatury ciała. Hipertermię najlepiej jest również wykonywać w określonych przedziałach czasowych od chemioterapii czy też radioterapii. W przypadku tej pierwszej terapii, zabieg ten warto jest przeprowadzić nie później niż dwadzieścia cztery godziny od podania chemii. Z kolei jeżeli chory łączy hipertermię z radioterapią, to można ją wykonać przed naświetlaniami lub też do dwunastu godzin po nich.

Warto w tym momencie wspomnieć, że hipertermia może być stosowana przy większości rodzajów nowotworów – ważne, aby pozwalał na nią stan chorego. Dla przykładu, jeżeli chory równocześnie ma wszczepiony rozrusznik serca lub też wykazuje szczególną wrażliwość termiczną, to takie zabiegi zdecydowanie nie są wskazane. Dodatkowo, hipertermii nie stosuje się również w przypadku nowotworów krwi. Poza tym jednak skutecznie wspomaga leczenie choćby raka piersi, szyi, przełyku, pęcherza, wątroby, odbytnicy, macicy, otrzewnej, a także wspomaga walkę z czerniakami czy też mięsakami. Co ważne, nie ma również znaczenia wiek czy też poziom zaawansowania choroby, gdyż terapię tę stosuje się również po to, aby uśmierzyć ból chorego. Oczywiście jednak ostateczne efekty hipertermii zależą od wielu czynników, w tym stadium, w jakim znajduje się choroba czy też rodzaju nowotworu.

Hipertermia jako terapia komplementarna stosowana jest w setkach placówek medycznych na całym świecie, ale jako jej kolebkę w nowożytnym świecie określa się Niemcy. Jednakże również w Polsce metoda ta jest coraz powszechniej stosowana. Pacjenci mogą skorzystać z hipertermii między innymi w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu, w Instytucie Onkologii w Warszawie im. M. Skłodowskiej-Curie, w Białymstoku, w WUM – Szpitalu Bródnowskim w Warszawie. Dodatkowo, zabiegi takie mają w swojej ofercie również specjalistyczne ośrodki prywatne w kilku miejscach na terenie kraju – w Krakowie, Rybniku, Gliwicach czy choćby w Warszawie. Koszty pojedynczego zabiegu nie są też aż tak wysokie – w przypadku hipertermii miejscowej mówi się tutaj o około sześciuset trzydziestu złotych. Z kolei hipertermia całego ciała to koszt sięgający około tysiąca czterystu złotych. Co warto zaznaczyć, ilość zabiegów jakie dany pacjent powinien lub też może przejść jest uzależniona od jego indywidualnych predyspozycji, stanu zdrowia, a także rodzaju nowotworu. Generalnie jednak określa się, że jedna pełna terapia to od siedmiu do dziesięciu zabiegów.

Należy wymienić w tym miejscu kilka podstawowych zalet tego sposobu wspomagania leczenia nowotworów. Przede wszystkim hipertermię określa się jako metodę mało inwazyjną, a przy tym nietoksyczną. Co więcej, nie wywołuje ona przykrych dla pacjenta skutków ubocznych. Hipertermię ceni się ze względu na pozytywny wpływ na stan zdrowia chorych oraz podniesienie jakości ich życia. Jak już wspominaliśmy, może uśmierzać ból, a jednocześnie zmniejszać przykre często efekty chemioterapii czy też radioterapii. Co więcej, mówi się, że może zmniejszyć ryzyko powstawania przerzutów. Dużą jej zaletą jest również to, że może być indywidualnie dobierana do aktualnego stanu pacjenta oraz jego potrzeb.

Hipertermia to nie jest żadna magia, która w czarodziejski sposób sprawi, że rak wyparuje z organizmu chorego. Jest to metoda, która ma wspomóc konwencjonalne sposoby leczenia nowotworów, przedłużyć życie chorego, a jednocześnie poprawić jakość jego życia. Ma wiele zalet, które warto jest wykorzystywać w celu pokonania raka.