Jak wcześnie wykryć raka?

Powszechnie wiadomo, że choroba wykryta we wczesnym stadium to większe prawdopodobieństwo jej całkowitego wyleczenia. Niestety, wciąż pokutuje w wielu z nas myślenie, że „lepiej nie wiedzieć” i nie chcemy mieć nic wspólnego z lekarzami.

Wydaje nam się, że w ten sposób dłużej będziemy mogli żyć w błogiej nieświadomości naszego stanu, a przez to spokojniej. Tymczasem istnieje mnóstwo badań, dzięki którym możliwe jest wykrycie nowotworu w jego wczesnej fazie, co umożliwia szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia oraz powrót do zdrowia i wymarzonego spokoju. Warto zatem zastanowić się, co możemy zrobić, aby jak najwcześniej wykryć ewentualnie rozwijającego się w naszych narządach raka.

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o badaniach genetycznych. Przede wszystkim powinny je wykonać osoby, u których w rodzinie pojawiały się różne typy nowotworów, jak choćby rak piersi czy jelita grubego i to one przede wszystkim powinny spytać o możliwość ich wykonania swojego lekarza. Co warto zaznaczyć, wykrycie wadliwego genu nie oznacza jeszcze, że taka osoba na pewno zachoruje. Pozwala to tylko określić, że jest w grupie podwyższonego ryzyka i powinna wykonywać pewne badania regularniej niż osoby, u których predyspozycji do danej choroby nie wykryto. Dzięki regularnym badaniom profilaktycznym, nawet jeżeli jakaś zmiana faktycznie zostanie kiedyś wykryta, to będzie zapewne w początkowym stadium i w efekcie możliwe będzie jej szybkie wyleczenie.

Aby wcześnie wykryć raka warto również obserwować swoje ciało i w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów skonsultować się z lekarzem rodzinnym. To właśnie on jest pierwszą osobą, która najczęściej decyduje o tym, gdzie warto wysłać danego pacjenta i kto mu najlepiej pomoże. Lekarze rodzinni również z drugiej strony nie powinni bagatelizować żadnych symptomów, które mogłyby wskazywać na powstanie nowotworu. Warto o to zadbać również po to, by chory nie szukał przyczyn swojej ewentualnej choroby w Internecie, niepotrzebnie się nie stresował i aby w efekcie został prawidłowo, szybko zdiagnozowany.

Warto zaznaczyć, że w dzisiejszych czasach lekarze specjaliści mają szeroki wybór najróżniejszych innowacyjnych metod badań. To właśnie dzięki nim możliwe jest wykrycie nowotworu w bardzo wczesnym stadium. Dlatego też chorzy powinni z nich oczywiście rozsądnie korzystać. W pierwszej kolejności do popularnych badań profilaktycznych, sprawdzających stan naszego organizmu zalicza się badanie krwi, przede wszystkim morfologię. To właśnie ona pozwala wykryć, czy wszystko z nami w porządku, czy też może powinniśmy przeprowadzić jakieś dokładniejsze testy. Innym badaniem krwi mogącym wcześnie wykryć raka jest sprawdzenie poziomu markerów nowotworowych we krwi. Należą do nich między innymi antygen CA 125, który sprawdza się przy diagnozowaniu raka jajnika czy antygen PSA dla diagnostyki raka prostaty.

Do badań przy użyciu profesjonalnego sprzętu diagnostycznego należy przede wszystkim USG (badanie ultrasonograficzne). Dzięki niemu możliwe jest sprawdzenie ogólnego stanu narządów w jamie brzusznej oraz okolicach. W przypadku narządów rodnych u kobiet warto jest wykonać USG dopochwowe, co pozwala na wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych oraz torbieli. Należy zaznaczyć, że USG jest badaniem wstępnym w wykrywaniu między innymi raka narządów moczowo-płciowych czy też występujących w jamie brzusznej. Innym badaniem często wykonywanym w przypadku podejrzenia nowotworów nerek, płuc, gruczołu krokowego u mężczyzn czy też pęcherza moczowego jest tomografia komputerowa. Niestety, ze względu na narażenia pacjenta na zbyt dużą dawkę promieniowania, nie może ona być wykonywana zbyt często.

W przypadku niepokojących objawów występujących u pacjenta wykonuje się również badanie endoskopowe, do którego należy choćby gastroskopia (w przypadku choroby żołądka, dwunastnicy, przełyku), kolonoskopia (problemy z jelitem grubym) czy choćby bronchoskopia (przy schorzeniach związanych z tchawicą, oskrzelami). Metoda ta umożliwia nie tylko zbadanie wnętrza ciała chorego, ale także pobranie próbki materiału do badań. Poza tym wykorzystuje się w diagnostyce nowotworów również rezonans magnetyczny. Do jego zalet należy przede wszystkim duża dokładność, a także fakt, że jest dla pacjenta zupełnie bezbolesny. Z kolei do badań związanych z rakiem piersi oraz szyjki macicy należą mammografia oraz cytologia. Istotne jest, aby właśnie te podstawowe, dostępne badania wykonywać regularnie.

W diagnostyce nowotworów bardzo ważne jest również to, aby każdy z nas na co dzień obserwował swoje ciało. Jest kilka objawów, które mogą, choć nie muszą świadczyć o obecności nowotworu w organizmie. Należy do nich choćby uczucie pełności oraz bóle w nadbrzuszu, które być może świadczą o raku jajnika lub też przewodu pokarmowego, trudności w połykaniu znaczące być może o nowotworze krtani, żołądka czy przełyku, a także krwioplucie mogące zapowiadać raka płuc. Dodatkowo, jako symptomy, które mogą wskazywać na raka, można wymienić również węzły chłonne powiększone przez okres dłuższy niż trzy tygodnie, uporczywy kaszel, przedłużającą się chrypkę lub nadmierne chudnięcie oraz ogólne osłabienie organizmu. Do niepokojących objawów zalicza się także różnego typu bóle w okolicach lędźwiowych, dole biodrowym czy klatce piersiowej. Niepokój powinny wzbudzić również zmiany skórne utrzymujące się przez okres dłuższy niż dwa tygodnie oraz guzki w piersi.

Odpowiednio wczesne wykrycie raka może sprawić, że szybciej zwalczymy chorobę, a jej przebieg będzie o wiele mniej trudny dla organizmu. W tym celu należy regularnie wykonywać podstawowe badania profilaktyczne, samobadania (choćby piersi) oraz obserwować swój organizm w codziennym życiu. Celem nie jest doszukiwanie się choroby, której możemy nie mieć, ale dostrzeżenie niepokojących objawów w odpowiednim czasie. Rozsądne podejście do stanu własnego zdrowia, konsultacja z lekarzem i niezbędne badania to klucz do wczesnego wykrycia raka.