Kolonoskopia

Badanie to przeprowadza się przede wszystkim w celu oceny stanu błony śluzowej jelita. Polega na wprowadzeniu kolonoskopu (giętkiego endoskopu o grubości palca wskazującego) do jelita przez bańkę odbytnicy. Potem przeprowadzany jest on przez esicę, okrężnicę zstępującą, poprzecznicę oraz okrężnicę wstępującą do zastawki krętniczo-kątniczej.

Wykonanie kolonoskopii zaleca się w kilku przypadkach:

  • przy występowaniu krwawienia z dolnego odcinka układu pokarmowego;
  • w związku z profilaktyką raka jelita grubego;
  • przy występowaniu polipów jelita grubego (w czasie kolonoskopii możliwe jest endoskopowe usunięcie takich zmian);
  • przy chorobach zapalnych jelit;
  • przy uchyłkach jelita grubego;
  • jeśli u chorego wykryto niedokrwistość wynikającą z niedoboru żelaza;
  • jeśli u pacjenta występują częste zaparcia, biegunki lub też ołówkowaty stolec.

Oprócz zbadania stanu jelita grubego i wymienionego już usunięcia polipów, kolonoskopia umożliwia również pobranie próbki do badania histopatologicznego, poszerzenie zwężeń jelitowych, zatamowanie krwawienia lub też zmniejszenie objętości guza (w przypadku leczenia paliatywnego).

Badanie to wykonywane jest zazwyczaj w pozycji leżącej na boku. Często kolonoskopia wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, choć czasami, w celu utrzymania kontaktu z chorym, wykorzystuje się sedację (uspokojenie poprzez zmniejszenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego). Długość badania może przekroczyć trzydzieści minut.

Warto również zaznaczyć, że kolonoskopia wymaga specjalnego przygotowania organizmu. Ogólnie rzecz ujmując, jelita powinny być opróżnione z wszelkiej treści pokarmowej. Dlatego też na tydzień przed badaniem zaleca się między innymi nieprzyjmowanie preparatów zawierających żelazo, leków hamujących czynność płytek krwi (po konsultacji z lekarzem), leków przeciwzakrzepowych (również po konsultacji z lekarzem). Sugeruje się również niespożywanie owoców pestkowych, pieczywa z ziarnami oraz buraków czerwonych. Z kolei na trzy dni przed badaniem nie należy spożywać posiłków stałych. Na dzień przed kolonoskopią można zjeść wyłącznie śniadanie, a także wziąć lek przeczyszczający (fortrans) lub lewatywę.