Mammografia

O tym badaniu, a przede wszystkim o konieczności jego wykonywania, mów się już od lat, ale wciąż wiele kobiet często go unika. Zupełnie niepotrzebnie. Jest to całkowicie bezbolesne, nie wymagające znieczulenia, a na dodatek dokładne badanie radiologiczne (prześwietlenie) piersi. Można je porównać z prześwietleniem choćby klatki piersiowej. Jego głównym atutem jest to, że dzięki niemu możliwe jest wykrycie guzków o wielkości już od trzech milimetrów.

Warto przede wszystkim rozpocząć od tego, które kobiety szczególnie powinny zgłosić się na mammografię. Są to osoby, które:

  • ukończyły 35-40 rok życia;
  • cierpią na bóle piersi;
  • przechodzą przez terapię hormonalną;
  • są w grupie zwiększonego ryzyka ze względu choćby na obciążony wywiad rodzinny;
  • u których występuje podejrzenie występowania zmian nowotworowych (wycieki z brodawki, wciągnięcie skóry lub brodawki, guz, torbiel).

Co należy zaznaczyć, do pięćdziesiątego roku życia badanie powinno być wykonywane przynajmniej raz na dwa lata, potem co roku.

Mammografia nie jest badaniem długim i nie wymaga specjalnych przygotowań. Zaleca się jednak, aby w dniu jej przeprowadzenia nie używać balsamów, dezodorantów, talku czy kremów w górnej części ciała. Warto wykonać je tuż po miesiączce, gdyż piersi nie są wówczas tak wrażliwe na ból i napięte. W trakcie mammografii, kobieta układa na specjalnej płycie po kolei każdą pierś. Zostaną one dociśnięte drugą płytą, która po chwili zmienia położenie. Całość trwa kilka sekund, podczas których należy stać nieruchomo. Potem pacjentka otrzymuje cztery zdjęcia. Jeżeli wynik jest nieprawidłowy i budzi podejrzenia, kobieta zostaje skierowana na mammografię uzupełniającą, biopsję cienkoigłową lub też USG.

Kobiety między 50 a 69 rokiem życia oraz ubezpieczone objęte są programem profilaktycznym i mogą wykonywać mammografię co dwa lata bez potrzeby posiadania skierowania. Kobiety przed ukończeniem pięćdziesiątego roku życia również mogą wykonać ją bezpłatnie, ale muszą posiadać skierowanie od lekarza specjalisty (ginekologa lub onkologa).