Palenie papierosów a rozwój nowotworów

Według dr. Forsyth`a, komórki rakowe są najbardziej niebezpieczne gdy dochodzi do przerzutów.

Komórki rakowe w momencie wycięcia guza mogą już się rozprzestrzenić w całym organizmie, w innych tkankach. Dlatego ważne jest to by móc zahamować tę przemianę, przez co będziemy mogli zapobiec przerzutom oraz zmniejszyć liczbę osób umierających na raka.

Nikogo nie dziwi fakt, że zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory głowy czy szyi mają osoby często sięgające po alkohol czy palące papierosy.

Tadeusz Pieńkowski z Radomskiego Centrum Onkologii uświadamia palaczom, że być może już teraz hodują w sobie nie tylko raka płuc, ale również raka krtani. Zwraca również uwagę na fakt, że dłużej utrzymujące się objawy takie jak chrypka, owrzodzenie czy zmiany w obrębie jamy ustnej powinny skłonić do wizyty u lekarza. Innymi objawami na które warto zwrócić uwagę są: dłużej utrzymujące się pieczenie języka, ból gardła, białe naloty w jamie ustnej czy krwawienie z nosa.

W ciągu ostatnich 15 lat liczba zachorowań na te nowotwory wzrosła o 20%.

Międzynarodowa Agencja ds. Badań nad Rakiem (IARC) już w 1986 r. ogłosiła, że palenie papierosów nie tylko powoduje raka płuc, ale także nowotwory układu oddechowego, układu moczowego oraz raka trzustki. W 2004r. stworzono listę 14 nowotworów wywoływanych przez palenie papierosów.

U palaczy jakość życia ulega pogorszeniu na długo przed śmiercią. Osoby te mają problemy z układem oddechowym (np. astmą, zapaleniem oskrzeli i płuc) oraz z chorobami układu krążenia (np. z udarem mózgu, chorobą wieńcową czy zawałem serca).

Według analizy przeprowadzonej w Norwegii wynika, że skutki palenia papierosów w większym stopniu można zaobserwować u kobiet. U kobiet, które zaczynają palić ryzyko wystąpienia zawału serca jest nawet dwukrotnie wyższa niż u mężczyzn, którzy rozpoczęli przygodę z nałogiem.

Według naukowców z Amerykańskiego Towarzystwa ds. Walki z Rakiem (ACS),wynika że stopień ryzyka zachorowania kobiet nałogowo palących papierosy na raka piersi zależy między innymi od okresu, w którym palenie stało się nałogiem. Największe niebezpieczeństwo dotyczy kobiet, które zaczęły palić 10 lat przed pierwszym porodem. Naukowcy podejrzewają, że tkanki piersi są bardziej wrażliwe na toksyny przed pierwszym porodem.

Ocenia się, że w drugiej połowie XX wieku z powodu palenia tytoniu zmarło ok. 60 milinów ludzi.

W przypadku utrzymania obecnego poziomu palenia papierosów, można się spodziewać że ok. 500 milionów osób obecnej populacji może umrzeć z tego powodu.

Wśród wielu substancji wchłanianych przez organizm podczas palenia papierosów co najmniej kilkadziesiąt ma działanie kancerogenne. Są to przede wszystkim substancje promieniotwórcze, smołopodobne oraz benzopireny. Bezpośrednio uszkadzają zdrowe komórki.

Na podstawie badań przeprowadzonych przez Thun`a oraz jego kolegów wynika, że osoby palące papierosy przez 40 lat lub dłużej są o 30-50% bardziej narażeni na ryzyko zachorowania na raka jelita grubego niż osoby, które nigdy nie paliły. Agencja Badań nad Rakiem opublikowała listę nowotworów zlokalizowanych w 19 narządach, których przyczyną jest palenie papierosów, np.:

  • rak jamy ustnej
  • rak jamy nosowej
  • rak zatok przynosowych
  • rak jelita grubego oraz okrężnicy
  • rak trzustki i wątroby
  • rak nerki
  • rak dolnych dróg moczowych
  • rak szyjki macicy
  • białaczka szpikowa