Rak jąder

Jak przy wielu innych typach nowotworów, również najważniejszym elementem w walce z rakiem jądra jest jego wczesne wykrycie. Tym bardziej, że choroba ta może pojawić się również u młodszych mężczyzn. Dlatego właśnie tak ważne jest wykonywanie najlepiej comiesięcznych samobadań tej okolicy (analogicznie do tego, jak kobiety badają piersi) już po ukończeniu piętnastego roku życia, a także zgłaszanie się do lekarza z jakimikolwiek niepokojącymi symptomami, jakie u siebie zauważymy.

Do najważniejszych objawów jakie występują przy raku jądra należą:

  • niebolesna masa, której nie można oddzielić od jądra;
  • niepowodujące bólu powiększenie jądra, któremu w niektórych przypadkach towarzyszy zaczerwienienie skóry moszny;
  • uczucie ciężaru w mosznie, pachwinie oraz podbrzuszu;
  • ból i dyskomfort w obrębie moszny;
  • powiększenie moszny (szybko narastające);
  • ból w jamie brzusznej (w przypadku raka w zaawansowanej postaci).

Co ważne, w przypadku raka jądra obserwuje się również objawy, które na pierwszy rzut oka mogą nie wskazywać na nowotwór. Należy do nich nasilenie się cech męskich, takich jak choćby szybki wzrost masy mięśniowej lub też zwiększenie się ilości owłosienia na skórze. Z drugiej strony na występowanie raka jądra wskazywać może także ginekomastia, czyli inaczej mówiąc powiększenie się gruczołów piersiowych.

Jako że rak jądra szybko daje przerzuty, w przypadku rozprzestrzenienia się nowotworu na inne organy mówi się także o występowaniu takich symptomów jak krwioplucie, duszność, kaszel (w przypadku przerzutów do płuc), objawy neurologiczne (gdy mówimy o przerzutach do mózgu) czy też bóle kości (w przypadku przerzutów do kości).

Raka jądra można wykryć przez badanie palpacyjne lub też wykonanie badania ultrasonograficznego. Poza tym, w przypadku wystąpienia któregoś z niepokojących objawów sprawdza się również poziom takich markerów nowotworowych, jak choćby AFP, beta-hCG i LDH.