USG Piersi

Jest to kolejne nieinwazyjne, bezbolesne badanie piersi, które może uchronić przed rozwojem nowotworu. Jest ono mniej dokładne niż mammografia, ale polecane pacjentkom młodszym. Wszystko dlatego, że w tym wieku tkanka piersi jest bardziej spoista – mammografia, czyli badanie RTG sprawdza się w takiej sytuacji gorzej niż badanie ultrasonograficzne. Do zalet tej metody należy to, że pozwala zaobserwować zmiany o wielkości sięgającej nawet kilku milimetrów.

USG piersi warto wykonywać, gdy pacjentka:

  • wyczuwa zmianę w piersi podczas samobadania;
  • odczuwa ból w piersi;
  • stosuje hormonalną terapię zastępczą;
  • gdy pojawia się u chorej wydzielina z brodawki;
  • ma obciążony wywiad rodzinny (zdiagnozowany złośliwy rak piersi lub też stwierdzona mutacja genu BRCA1 lub BRCA2).

Dodatkowo, USG piersi wykonuje się również, jeżeli u chorego wykryto wcześniej zmiany łagodne.

Po raz pierwszy USG piersi powinno zostać wykonane w wieku dwudziestu lat, a potem zaleca się powtarzanie go co dwa lata. Po ukończeniu trzydziestego roku życia powinno się je przeprowadzać co roku. Oczywiście zasada ta dotyczy kobiet, u których nie występują czynniki wskazane wyżej.

Jak już wspomnieliśmy, USG piersi jest całkowicie bezbolesne oraz nieinwazyjne. W trakcie badania lekarz prosi pacjentkę, aby ta położyła się i założyła rękę za głowę (piersi jest wtedy najbardziej spłaszczona). Następnie każda pierś jest smarowana specjalnym żelem i badana przy użyciu głowicy aparatu. Badane są piersi oraz doły pachwowe (możliwe jest stwierdzenie, czy węzły chłonne nie są powiększone). Warto również, aby kobieta była wtedy w pierwszej połowie cyklu (piersi nie są obrzmiałe).

Do zalet tego badania należy przede wszystkim szybkość wyniku – pacjentka otrzymuje go od razu w trakcie przeprowadzania USG. Dodatkowo, daje ono możliwość odróżnienia litych guzków od torbieli.