Znamiona bez tajemnic

Ma je każdy z nas – niektóre są małe, ale bywają też bardzo duże. Z niektórymi się rodzimy, inne pojawiają się dopiero na starość. Mowa o znamionach barwnikowych, popularnie zwanych pieprzykami.

Zamiany barwnikowe stanowią bardzo szeroką i zróżnicowaną grupę zmian składających się z łagodnie namnażających się komórek barwnikowych skóry. Przez część społeczeństwa są odbierane jako znak szczególnej urody, dla pozostałych stanowią niedoskonałości wymagające interwencji kosmetycznej. Przeciętny człowiek ma ich około 20. Większość zmian barwnikowych jest łagodna jednak nie należy ich lekceważyć, gdyż – szczególnie te atypowe – mogą ulec przemianie w czerniaka.

Dlatego chroń skórę przed słońcem! Nowotwory łagodne skóry należą do jednych z najczęściej spotykanych. Nie mówimy tutaj tylko o czerniaku (najbardziej złośliwym z nich), który występuje tylko 5% przypadków nowotworów skóry. W naszym klimacie wystarczy 15 minut ekspozycji latem lub 45 minut zimą, aby wytworzyć odpowiednią ilość witaminy D. Najbardziej podatne na poparzenia są osoby o jasnej cerze i włosach oraz niebieskich oczach. Największe ryzyko natomiast dotyczy osób, które doznają tzw. „wakacyjnych poparzeń” po krótkiej, ale bardzo intensywnej ekspozycji na słońce.

Prywatna Lecznica Certus prezentuje film, który w łatwy sposób przedstawia zasady kontrolowania zamian, które mogą wystąpić na skórze człowieka. Zachęcamy do obejrzenia materiału!

Jeżeli po obejrzeniu filmu nadal masz wątpliwości co do znamion na Twoim ciele – umów się na wizytę u dermatologa połączoną z badaniem dermatoskopowym!