Pobierz ankietę przed kolonoskopią

Profilaktyka

STOP DLA RAKA JELITA GRUBEGO

Program zdrowotny przeciwdziałający zachorowaniom na raka jelita grubego dla osób z województwa opolskiego ze
środków Europejskiego Funduszu Społecznego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zaprasza na

BEZPŁATNE BADANIE KOLONOSKOPOWE W PEŁNYM ZNIECZULENIU

WPROWADZENIE 

W Polsce obserwuje się dynamiczny wzrost zachorowań na raka jelita grubego w porównaniu z innymi państwami europejskimi. Co więcej, współczynnik umieralności na ten nowotwór jest u nas o wiele wyższy niż w północnych i zachodnich krajach UE. Za tę sytuację w dużej części odpowiada nasz styl życia – mamy dietę ubogą w błonnik, ale bogatą w nasycone tłuszcze i cukry proste i unikamy intensywnego ruchu.

To sprzyja częstym zaparciom, które sprawiają, że rakotwórcze produkty przemiany materii działają dłużej na ściany jelita grubego niż przy regularnym rytmie wypróżnień. Ryzyko zachorowania na ten nowotwór znacznie zwiększa nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.

PROFILAKTYKA 

Głównymi czynnikami w profilaktyce raka jelita grubego są:

Odpowiednia dieta

Należy zadbać o spożywanie posiłków zawierających dużo błonnika i wapnia, a jak najmniej tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i produktów przetworzonych. Posiłki winny być przyjmowane regularnie i spożywanie kilku małych porcji zamiast jednej dużej. Z diety warto wykluczyć używki – alkohol i wyroby tytoniowe, a przynajmniej zredukować ich dawki.

Aktywność fizyczna

Ruch to nie tylko zwiększa odporność organizmu na patogeny, ale także pobudza metabolizm i usprawnia procesy trawienia.

Profilaktyczne diagnozowanie

Kluczową partię we wczesnym wykrywaniu nowotworu odgrywa badanie kontrastowe jelita grubego (kolonoskopia) i badanie kału pod kątem wykrycia krwi utajonej. Badania te powinny wejść w stały harmonogram badań profilaktycznych, szczególnie wśród osób po 50. r.ż.

PROGRAM WCZESNEGO WYKRYWANIA RAKA JELITA GRUBEGO  

Program wczesnego wykrywania raka jelita grubego organizowany i finansowany jest  przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Do badania mogą zgłaszać się bezobjawowi pacjenci, którzy nie mieli w ostatnich 10 latach badania kolonoskopowego.  Celem programu jest zmniejszenie liczby zachorowań i zgonów z powodu raka jelita grubego.

Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 14 000 nowych przypadków. Rak jelita grubego rozwija się powoli z łagodnych, nowotworowych polipów. Częstość występowania polipów i ryzyko ich zezłośliwienia wzrasta z wiekiem. Większość nowych zachorowań występuje u osób po 65 roku życia.

Badanie profilaktyczne należy wykonać między 50 a 65 rokiem życia. Badanie ma na celu wykrycie i usunięcie zmian łagodnych, które nieleczone uległyby przemianie w raka jelita grubego. W tym wieku 25 % osób ma polipy, a 5 % jest zagrożonych rozwojem raka.

Poddając się badaniu i usuwając polipy można zapobiec rozwojowi raka. Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny.

Pod tym względem jest to program wyjątkowy. Inne programy profilaktyczne poszukują nowotworów złośliwych we wczesnych fazach i zmniejszają śmiertelność w wyniku skutecznego leczenia. Ten program uchroni państwa przed zachorowaniem na nowotwór złośliwy i nie będzie potrzebne leczenie.

Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%.